Drogi czytelniku!

Jeżeli masz pomysł na współpracę z nami - śmiało do nas napisz!
Jeżeli takiego nie masz, ale podoba Ci się nasz blog - również napisz!

Jesteśmy otwarte na pomysły kooperacji, a także chętnie porozmawiamy o Twoich kulinarnych gustach.
Mamy pomysły na gastronomiczne imprezy, spotkania, eventy, w których chętnie Ci pomożemy!

Nie zwlekaj - napisz! Oto adres mailowy:
mojamamagotuje@gmail.com

Wyszukaj na blogu

piątek, 20 lutego 2015

Mleko migdałowe

Temat mleka pochodzenia roślinnego znany jest nie od dziś. Ja najbardziej lubię mleko migdałowe. Polecane jest jako zamiennik mleka krowiego, nie tylko dla osób nietolerujących laktozę. Nie zawiera cholesterolu, ani tłuszczów nasyconych i może być stosowane z powodzeniem do kawy czy też śniadaniowych płatków owsianych.



Mleko migdałowe nie zawiera kazeiny, czyli ciężkostrawnego białka, którego zawartość w mleku krowim jest tak niepożądana. To właśnie to białko, oskarżane jest o rozwój osteoporozy, chorób serca czy schizofrenii. Mleko migdałowe, ma bardzo dobry smak, lekko orzechowy, a z dodatkiem miodu zasmakuję nawet najmłodszym alergikom. Dostępne są również w sprzedaży, smaki takie jak truskawkowy, czekoladowy i waniliowy.

Mleko z migdałów, świetnie nadaje się dla osób chcących utrzymać prawidłową masę ciała. Szklanka niesłodzonego mleka migdałowego to tylko 30 kcal!!

Migdały to również znakomite źródło witaminy E, która nazywana jest witaminą młodości. Pomogą Ci utrzymać włosy, skórę i paznokcie w doskonałej formie. Oprócz witaminy E, znajdziemy w nim także witaminy z grupy B oraz witaminę PP
W celu uzupełnienia diety o magnez, potas, fosfor,wapń, żelazo, mangan, miedź oraz tryptofan zaleca się picie przynajmniej pół szklanki mleka migdałowego dziennie. Ten ostatni składnik wpływa na poprawę samopoczucia i reguluje sen.

Migdały działają alkalizująco, wykazują zatem dobroczynne działanie przy nadkwasocie, wrzodach żołądka i refluksie żołądkowo-jelitowym. Mleko migdałowe mogą pić również cukrzycy, przez wzgląd na małą zawartość cukrów prostych. Regularne spożywanie 30-40 g migdałów dziennie, może zwiększyć wrażliwość na insulinę, co ma zastosowanie przy leczeniu istniejącej cukrzycy jak i przy jej prewencji.
Najnowsze dane wskazują również, że migdały odgrywają znaczącą rolę w budowaniu prawidłowej flory jelitowej. 

Mleko migdałowe z łatwością możecie przyrządzić w swoich domach. Poniżej przepis.

Mleko migdałowe

Składniki:
  • 1 /2 szklanki migdałów bez skórki (około 8 g)
  • 2 szklanki mineralnej

Przygotowanie:

Obrane ze skórki *migdały rozdrabniamy lekko  blenderem (niekoniecznie, ale skraca to czas  zrobienia mleka), zalewamy wodą mineralną i odstawiamy na około 3 godziny (im dłużej tym lepiej). Jeżeli zalewamy migdały w całości, muszą poleżeć w wodzie przez całą noc.

Po tym czasie migdały razem z wodą, w której się moczyły miksujemy blenderem przez około 2 minuty.

Całość wylewamy na sitko wyłożone gęstą gazą i bardzo dokładnie wyciskamy jej zawartość.

Miąższ, który pozostanie wykorzystujemy jako dodatek np. do ciast i deserów albo składnik farszu do naleśników.

Mleko przelewamy do szklanej butelki i wkładamy do lodówki. Najlepiej go spożyć w ciągu dwóch dni, później kwaśnieje.

Mleko migdałowe można dodawać do kawy ale nie wrzącej, ponieważ może się rozwarstwić.




*Aby obrać migdały ze skórki, wystarczy zalać je gorącą wodą, odstawić na 5-10 minut i po tym czasie usuwanie skórki jest bardzo proste. Niestety wrzątek pozbawia migdały części cennych  minerałów. Dlatego można zalać migdały zimną wodą na dłużej i dopiero usunąć skórki. Wymaga to jednak trochę więcej cierpliwości.










Autor: Mama

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz