Książki Mojej Mamy

sobota, 18 października 2014

Koktajl owocowy z jarmużem

Muszę przyznać, że o jarmużu dowiedziałam się niedawno. Moja Mama przygotowała z niego pierwszy wczesnoletni koktajl. Nie od razu poczułam jego dość ostry, pikantny i specyficzny smak, za to odkryłam idealne połączenie tej zieleniny z owocami i innymi warzywami.




    Jarmuż czyli brassica oleracea, jest po prostu odmianą botaniczną kapusty warzywnej. Co ciekawe, jarmuż należy do grupy najstarszych gatunków z rodziny kapustowatych. Już w starożytności chętnie hodowano go jako roślinę ozdobną i jadalną. Jarmuż często jadano również w średniowieczu, jako proste i tanie tzw. jadło chłopskie.
Wyróżniamy kilka odmian tej zieleniny: są gatunki o gładkich bądź pofałdowanych liściach jak również  okazy o różowym zabarwieniu ulistnienia czyli tzw. jarmuż różowy.

Moda na jarmuż trwa, dodaje się go m.in. do sałatek, koktajli, zup i makaronów. Krótko mówiąc jarmuż jest fajny i jest on czymś najlepszym co może nas spotkać przez miesiące wakacyjne i początek jesieni.

Jest bardzo niskokaloryczny, 100 gram jarmużu to tylko 52  kcal, dlatego polecany jest często przy wszelakich dietach odchudzających i oczyszczających.
Zawiera liczne witaminy takie jak: A, K, H, B1, B2,C i E. Jest bogatym źródłem wapnia, fosforu, żelaza i manganu. Warto zaznaczyć, że zawartość żelaza, jak na warzywo jest bardzo duża bo aż 4 mg/100 gram jarmużu. Z tego powodu jest często polecany osobom z obniżoną zawartością tego pierwiastka w organizmie, jak i chorym cierpiącym na anemię oraz upośledzoną produkcję czerwonych krwinek.
Zawiera sulforafan mający działanie antybakteryjne i przeciwnowotworowe. Niszczy bakterie powodujące wrzody żołądka. Dzięki dużej zawartości zielonego barwnika- chlorofilu, hamuje przemiany zdrowych komórek w nowotworowe, wykazując działanie przeciw kancerogenne.

Warto wspomnieć, że wapń z jarmużu jest wapniem łatwo przyswajalnym i pozbawionym kwasu szczawiowego ( z jonami wapnia tworzy on trudno rozpuszczalny szczawian wapnia, który osadza się w postaci kamieni w nerkach), dlatego też,  jest zalecany w żywieniu dzieci, jako cenne źródło tego pierwiastka, niezbędnego m.in. w prawidłowym rozwoju  układu kostno-mięśniowego.
Zawartość witaminy C w 100 mg surowego jarmużu to 100 mg. Nie mniejszą ilość witaminy znajdziemy w  ugotowanej roślinie. Biorąc pod uwagę ten fakt, jarmuż jest bardzo cenionym warzywem zimowym. Warto go spożywać, razem z owocami cytrusowymi, jako naturalną ochronę w okresie zwiększonej zachorowalności na przeziębienia i grypę.
Z witaminą C współdziałają flawonoidy i glukozynolat, wzmacniając nasz układ immunologiczny, a także obniżając poziom cholesterolu we krwi i przeciwdziałając rozwojowi miażdżycy.

Pamiętajmy jednak, że jedzenie dużej ilości jarmużu spowalnia wchłanianie jodu, na co powinny uważać osoby z problemami tarczycowymi. Dodatkowo, jarmuż, jak każda roślina z  rodziny kapustowatych zawiera niewielkie ilości szczawianów, nie poleca się spożywanie nadmiernych ilości tego warzywa osobom z kamicą nerkową typu szczawiowego.


      Podsumowując, nie od dzisiaj wiadomo, że powinniśmy jeść dużo "zielonego". Jarmuż, o którym mowa, jest tego najlepszym dowodem.
Swoim znajomym często przyrządzam taką warzywno -owocową bombę witaminową. Idealna porcja zdrowia!

Przepis poniżej.

Koktajl owocowy z jarmużem 

Składniki:

  • 1 duża łodyga jarmużu (bez twardych części)
  • 1 jabłko
  • 2 kiwi
  • 1/2 awokado
  • 1 gruszka
  • 2 gałązki selera naciowego
  • 1 banan
  • 1/2 pomarańczy
  • 2/4 szklanki wody mineralnej

Przygotowanie:

Wszystkie składniki wrzucamy do miksera bądź blendera. Po około 3 minutach mamy gotowy pyszny i zdrowy koktajl!

Smacznego!









Autor: Córka
Czas na awokado

3 komentarze: